Náš JUHO-SLOVAN

Autor: Jozef Strečok | 11.7.2019 o 15:16 | (upravené 18.7.2019 o 10:34) Karma článku: 2,38 | Prečítané:  906x

   Konečne je tu čas prázdnin, dovoleniek, teplého počasia a pohodovej atmosféry. Po roku oprašujeme odložené kufre a cestovné tašky, ktoré plníme všeličím za cestami po svete. 

   Mnohí sa tešia na teplé lúče južanského slniečka,školáci na dlhšie vylihovanie v prázdninovej posteli, cyklonadšenci mávajú slovenskými vlajkami popri francúzskych cestách. Mňa okrem toho ako športového fanúšika, teší aj fakt,že sa rozbiehajú na TV obrazovke klubové súťaže Ligy majstrov a Pohára UEFA. Štartujú síce len prvé predkolá, ale keďže som závislý na zelenej a nie iba tej čo aktuálne nosí Sagan, tomuto obdobiu sa teším aj z tohto dôvodu dvojnásobne.

    Po roku si zas môžem pozrieť konfrontáciu slovenského klubového futbalu zo zvyškom európy. Zakaždým tajne dúfam, že ten náš futbal urobil za tých 12 mesiacov pokrok. Verím fortunaligistom, že sa dostanú do hlavných súťaží v Lige majstrov, alebo Európskej lige. Kurzy v stávkových kanceláriách hovoria jasnou rečou, “naši” sú aspoň v predkolách jasní favoriti.

   Večer si zajednávam u svojej polovičky televízor, lebo sa teším na športové predstavenie. V chladničke sa už rosí plechovica penivého a lepší flek na pohovke si obsadzujem už v predstihu. Pod hrozbou uštipačných poznámok, či tam nieje niečo lepšie prepínam na Dvojku. Gombíkové ovládacie žezlo nepustím najbližších 90 minút z ruky. Kvalitní moderátori a zaujímaví hostia len podčiarkujú,že dnes večer to bude nezabudnuteľný zážitok. Nakoľko nastupuje náš najúspešnejší klub proti “trpaslíkovi” balkánu, mohla by padnúť aj slušná gólová úroda.

   Z útrob národného futbalového štadióna vybiehajú Belasí,ktorí sa chystajú nakopať čiernohorský Sutjesky Nikši. Komentátori predstavujú menoslov oboch mančaftov a ja nadobúdam dojem, že som zvolil nesprávny kanál. Kontrolujem pre istotu ešte raz. Ovládač funguje , program je správny, aj štadión je po správnosti belasí, kde sa v jeho strede vyníma názov Bratislava. Len mi nejdú do hlavy tie mená. Každé priezvisko sa končí koncovkou IČ. Začínam mať dojem akoby sa mi už začala dovolenke v Chorvátsku. Zápas sa ešte ani poriadne nezačal a už mi je úplne jedno, kto dnes vyhrá. Neviem ako sú na tom iní fanúšikovia pri TV, ale pozerať sa na Slovákov - Slovanistov (aj keď nie sú môj favorizovaný klub), alebo JUHO-SLOVANISTOV, je poriadny rozdiel. Som si istý,že aj RTVS by mala lepšie čísla sledovanosti, keby stretnutie pozerala celá rodina, kamaráti – slovenského hráča, ako sledovanosť na cudzinca, ktorého domačaká možno priateľka, ktorá si aj tak maľuje nechty. Inak takto sa vytvára aj fanúšikovská základňa, ktorých majú mimochodom tie naše TOP kluby tiež pomenej -však prečo asi? Top hráčom ako MESSI, RONALDO a pod. u nás nikdy nebudú ruže kvitnúť, aby si spolu s nimi kluby získali aj priazeň fanúšikov po celom svete a o tých domácich asi ani nestoja. No, aby som veľmi neodbočoval, futbal mám rád a pozriem si tento zápas dvoch bývalých juhoslovanských republík aj napriek tomu. Ako zainteresovaný do futbalového diania ako hráč a tréner, si mám aj z tohoto zápasu čo vziať, len to už bude bez emócií a hrdosti, ak sa podarí dobrí výsledok (Čo sa aj tak nepodaril).

   Mladí slovenskí hráči majú dnes tiež šancu nabrať cenné skúsenosti z Ligy majstrov, ale ako vidieť, dnes to bude iba z hľadiska, alebo cez TV obrazovku. UEFA dáva aj menej úspešným krajinám aspoň raz do roka jedinečnú šancu hrať a zbierať skúsenosti v ťažkých medzinárodných európskych súťažiach, ale naše mužstvá si tú príležitosť vďačne odmietajú. Však máme na to, aby sme si zaplatili zahraničnú „kvalitu“ a predsa s kvalitou sa zaručene spája aj úspech. Ako vidieť na výsledku (1:1) ani to nemusí niekedy stačiť. Pýtam sa sám seba, či sa to pánom zo SFZ, páči, že pán Kmotrík platí a vychováva reprezentantov pre cudzie reprezentácie? Ale,takto by som mohol pokračovať aj o iný prvoligových kluboch.

   Vyzerá to, že ľudia čo reálne stoja pri kormidle slovenského futbalu, majú také teplé miestečká, že zmeniť kurz nasmerovanej lode z názvom SLOVENSKÝ FUTBAL, je pre nich asi v nadľudský výkon. Vari už zabudli,čo to je národné cítenie a myslenie? Ako je to pozerať sa na NAŠICH, nie iba v reprezentačnom drese?, alebo sa všetci tvárime, že rovnako je na tom celá európa a my si to tiež môžeme dovoliť? Možno áno, lenže tu sa zabúda na to, že západ má niekoľkonásobne väčšie hráčske základne. Pýtam sa pánov na SFZ a v tých neviem akých komisiách a úniách, kedysi koneč nedajú dole tie ružové okuliare a spoja hlavy dokopy, aby naša loď sa plavila správnym smerom?

   Je hamba že v 18 člennom kádri JUHO-SLOVANA figurujú len traja slováci a z toho, iba jeden v základnej zostave (podľa mňa čoskoro aj ten naberie smer západ). Dokedy sa mieni tolerovať, že na striedačkách, už vysedávajú nielen slovenské talenty, ale hora zahraničného odpadu?

   Som obyčajný človek z dediny, ktorý mal možnosť hrať a trénovať aj legionárov. No podľa mojej mienky by mali byť cezpoľní VŽDY o triedu lepší ako domáci hráči, alebo by sa mali pakovať kadeľahšie! Za rovnaké peniaze predsa môže aj slovač vysedávať na lavičke náhradníkov a čakať na drobnú minutáž. Ak si to nevedia uvedomiť majitelia klubov, malo by ich k tomu nabádať vedenie v Futbalového zväzu.

   Som zvedavý kedy sa konečne stanovia limity pre cudzincov. Ak sa tu niekto oháňa, že limity pre cudzincov sú protieurópske, tak si môžeme schváliť limity pre Slovákov!!! Je ľahké zaviesť napr. normu koľko odchovancov, alebo slovenských hráčov musí byť napísaných na súpiske. Určite by to nemalo by to byt malé číslo. V hokeji to už konečne pochopili tiež, ale to museli prísť do vedenia majstri sveta! Bohužiaľ tých my vo futbale ešte stále nemáme a takýmto spôsobom asi ešte veľmi dlho ani nebudeme mať, lebo žiadny JUHO-SLOVAN za nás titul v európe ani vo svete nikdy nezíska!

Takže aj keď sú teraz tie prázdniny, čas dovoleniek a oddychu, prosím kompetentných pánov, aby sa rýchlo spamätali a začali pracovať, lebo včera už bolo neskoro.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sex, drogy a rock and roll do tábora nepatria, vraví šéf skautov

Skauting vedie deti k zodpovednosti, hovorí šéf skautov.


Už ste čítali?